Skontaktowanie się z instytucją realizującą projekt unijny
Chciałbyś wypróbować własnych sił i rozpocząć działalność jednoosobową? Unijne dotacje dla osób zakładających firmę z pewnością bardzo by Ci w tym pomogły! Jeżeli już zapoznałeś się z podstawowymi kryteriami i doszedłeś do wniosku, że je spełniasz, to pora na znalezienie projektu unijnego, który będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy oraz skontaktowanie się z instytucją lub osobą, które zajmuje się jego realizacją. Co warto wiedzieć na temat tego procesu?
Znalezienie projektu unijnego
Znalezienie odpowiedniego dla siebie projektu unijnego to jeden z ważniejszych elementów ubiegania się o dofinansowanie unijne dla nowych firm. Projekty te mogą być realizowane zarówno przez instytucje, jak i prywatne firmy, które wygrały konkurs oraz podpisały umowę z Wojewódzkim Urzędem Pracy. Planując założenie własnej działalności z pomocą funduszy z UE warto przejrzeć aktualnie dostępne projekty oraz kryteria, jakie należy spełnić, aby przystąpić do nich. Ważne jest też skontaktowanie się z podmiotem, który zajmuje się jego realizacją – na przykład w celu zadania dodatkowych pytań lub skorzystania ze spotkań otwartych dedykowanych osobom zainteresowanym. W tym czasie warto uzyskać zaświadczenie poświadczające, że starasz się o przyznanie dotacji na otwarcie nowej działalności i złożenie go w Urzędzie Pracy, dzięki temu nie zostaniesz skierowany do pracy.
Skontaktowanie się z instytucją realizującą dany projekt
Jeżeli masz już odpowiedni projekt i możesz wziąć w nim udział, musisz skontaktować się z jego realizatorem. Kontakt do niego znajdziesz na stronie przy ogłoszeniu. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości możesz wziąć udział w otwartych spotkaniach dla osób nim zainteresowanych lub bezpośrednio zadać wszelkie pytania docelowej osobie lub instytucji. Kolejnym krokiem, aby przystąpić do danego projektu jest złożenie formularza zgłoszeniowego, co wymaga podania niektórych danych osobistych, wykazania sytuacji społeczno-demograficznej na rynku, uzasadnienia pomysłu na działalność czy skompletowania innych dokumentów wymaganych przez organizatora. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest zazwyczaj na stronie internetowej osoby zajmującej się realizacją projektu lub też bezpośrednio u organizatora. Jakie dane muszą być w nim uwzględnione? Podstawowe informacje takie jak imię i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz PESEL. Niezbędne jest podanie danych kontaktowych. Należy w nim załączyć oświadczenie o zapoznaniu się regulaminem konkretnego projektu oraz o spełnieniu niezbędnych kryteriów. Warto uzasadnić pomysł na swoją działalność oraz poinformować o wybranych szkoleniach. Ważnym elementem, który musi być uwzględniony w formularzu jest też sytuacja społeczno-demograficzna, czyli aktualny status na rynku pracy, zawód wykonywany przez wnioskodawcę, jego wykształcenie, sytuację gospodarstwa domowego oraz ewentualną niepełnosprawność. Ilość dokumentów, które należy dostarczyć różni się od organizatora projektu. Należy więc zawsze starannie zapoznać się z tymi wymaganiami.